Hipp-hopp feloldaná a Szíria elleni szankciókat az EU
Akár január végére megoldódna a kérdés – ez a migrációra is hatással lesz.
A törökök és a kurdok kapcsolatát is alapvetően befolyásolhatja az új amerikai külpolitika: Trump leveszi a kezét Amerika szövetségeseiről. De vajon egyáltalán egyben marad-e Szíria? Szakértőt kérdeztünk!
Bassár el-Aszad december 8-i bukása óta felgyorsultak az események Észak-Szíriában. A Hayat Tahrir Al Sham (HTS), a damaszkuszi rezsimet leváltó fegyveres csoport és szövetségesei egyre nagyobb teret hódítanak az Egyesült Államok által 2014-ben létrehozott, főként kurd milíciákból álló Szíriai Demokratikus Erők által ellenőrzött területeken is.
Arról, hogy mi várhat a Kurdokra a szíriai háború után az országban élő kurdokra, Tárik Meszárt, a Migráció Kutató Intézet vezető kutatóját kérdeztük.
Útmutató a szíriai kurd kérdésben érintett szereplőkről
SNA: a Szíriai Nemzeti Hadsereg, az Ankara által támogatott és felfegyverzett, szétszórt csoportok összessége, amelynek hivatása a kurd erők elleni harc a szíriai-török határon.
AANES: Észak- és Kelet-Szíria Autonóm Adminisztrációja, amelyet a kurd Demokratikus Unió Pártja (PYD) hozott létre, és amely az ország északkeleti negyedét kormányozza.
HTS: Hayat Tahrir al-Sham ("Levantei Felszabadítási Szervezet"), korábban az al-Kaida szíriai ága, amely azt állította, hogy szakított a dzsihadizmussal, a hajtóereje annak az offenzívának, amely Bassár el-Aszad szíriai meneküléséhez vezetett.
SDF: a Szíriai Demokratikus Erők, a kurd Népvédelmi Egységek (YPG) milícia szervezet és a Szíria északkeleti részén élő arab fegyveres csoportok szövetsége.
PKK: a Kurdisztáni Munkáspárt, Törökországban működő, eredetileg a marxizmus-leninizmus által inspirált szeparatista mozgalom, amely 1984-ben fogott fegyvert, és amelyet Törökország, az Egyesült Államok és az Európai Unió is terrorista szervezetként tart számon.
PYD: a Demokratikus Unió Pártja, a legfőbb szíriai kurd politikai mozgalom, amelyet Törökország a Kurdisztáni Munkáspárt egyik ágának tekint.
YPG: Népvédelmi Egységek, a Demokratikus Unió Pártja által létrehozott és a nyugati hatalmak által az Iszlám Állam (IS) csoport elleni küzdelem keretében támogatott kurd milícia szervezet.
A kutató elmondta, az iraki kurdokkal ellentétben, akik többségben vannak a saját területeiken Irakban, a kurdok Szíriában az általuk lakott területek egy részén már kisebbségbe kerültek.
Arról is beszélt hogy az új szíriai kormány egyértelműen abban érdekelt, hogy egységes Szíriát hozzon létre. Ezért igyekszik a kurdok fegyveres csoportjait (SDF) is rávenni, hogy
tagozódjanak be az új reguláris szír hadseregbe.
Kurdok őrzik az egyik legnagyobb olyan börtönt, amelyben az Iszlám Állam fegyveresei vannak elzárva, több mint 40 ezer rab. Továbbá elévülhetetlen érdemeket szereztek az Iszlám Állam legyőzésében is az évek során – tette hozzá.
Amíg nem normalizálódik a helyzet addig nem várható, hogy az Európában élő szíriaiak visszatérjenek, ha esetleg szétesik, akkor teljesen ellehetetlenült hazatoloncolásuk. A gazdasági növekedéshez, ahhoz hogy el lehessen kezdeni az ország újjáépítését és munkahelyet lehessen biztosítani a visszatérőknek, mindenképpen békére és stabilitásra van szükség – jelentette ki a szakértő.
Törökország mindent meg fog tenni azután is, hogy megakadályozza egy kurd állam létrejövetelét – mondta a szakértő. A török kormány folyamatosan megerősíti, hogy nem tűri a „terroristák” jelenlétét a határán. Arra is felhívta a figyelmet, hogy heves harcok dúlnak a török segédcsapatok és az Iszlám Állam (ISIS) csoport elleni harcban hősiesen szolgáló SDF között.
Nemrég Recep Tayyip Erdogan török elnök is megerősítette, Törökország kész beavatkozni, amennyiben veszélybe kerülne Szíria „egysége”.
Egy instabil Szíria növelheti a feszültséget a Törökország és Izrael között is.
Mindkét országban tettek olyan kijelentéseket az elmúlt hetekben bizonyos politikusok vagy katonai vezetők, hogy készen állnak egy összecsapásra a két ország között, azonban a szakértő szerint nem valószínű, hogy valódi fegyveres összecsapásra fog sor kerülni a két ország hadserege között.
A szakértő felidézte, Donald Trump beiktatása előtt már kijelentette, hogy be akarja fejezni szíriai konfliktust, és ki akarja vonni a jelenleg ott állomásozó 900 amerikai katonát. Ez szabad kezet adna Törökországnak számára is a kurd mozgalom leverésére.
Trump célja emellett az is, hogy a közel-keleti háború minél hamarabb véget érjen.
Így a kurdok sem számíthatnak további amerikai segítségre. Trump kijelentései azt jelzik, hogy Washington elfogja engedni a kurdok kezét. Azt is hozzátette ugyanakkor, hogy az amerikai külpolitika is bármikor változhat, de jelenleg ez tűnik a legvalószínűbb forgatókönyvnek.
Tárik Meszár viszont arra is felhívta a figyelmet, hogy
a hétköznapi emberek számára jelenleg sokkal fontosabb a szeparatizmusnál a béke,
így az utóbbi időben a lakosság körében is csökkent is a kurd szervezetek ilyen irányú politikájának támogatása.
Nem nagyon látszik, hogy lenne olyan hatalom, amely a jövőben támogatja a kurdokat, mivel Törökországgal egyik ország sem akar rossz viszonyt ápolni – mondta Tárik Meszár, hozzátéve, az amerikai kurd szövetség is okozott összetűzéseket az amerikai-török kapcsolatokban.
A szakértő elmondta, Izraelnek hivatalosan nem volt kapcsolata kurdokkal, az ország számára az a legfontosabb, hogy Szíria irányából nem érje támadás. Ezt nagyrészt sikerült elérnie azzal, hogy felszámolta az Irán által támogatott fegyveres milíciákat az országban.
Az új szíriai vezetés igyekszik jó kapcsolatot ápolni a Nyugattal, mivel
létfontosságú számára a nyugati támogatás,
ezért fogadnak nyugati diplomatákat is, valamint ígéretet tettek arra is, hogy tiszteletben tartják a kisebbségeket.
A kurd közigazgatás integrálása szimbolikus lépés lehet az új Szíria felépítésének folyamatában, és ezáltal példa lehet arra, hogy az ország nem sodródik egyfajta új iszlám emirátusba, mint Afganisztán. A szakértő ezzel kapcsolatban elmondta, vannak hasonlóságok a két ország között, ugyanakkor Afganisztán jóval messzebb van a Nyugattól, így csak korlátozottan lehet párhuzamokat vonni. Ugyanakkor
kérdéses, hogy a mostani ígéreteket hosszabb távon is befogják-e tartani.
Már most is látszik, hogy az oktatás jelentős mértékben iszlamizálódik – magyarázta a szakértő.
Nyitókép: Huseyin Nasir / ANADOLU / Anadolu via AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Akár január végére megoldódna a kérdés – ez a migrációra is hatással lesz.
***